آموزش علوم تجربی

برای رسیدن به جایی که نرسیده ایم ، باید از راهی برویم که تا به حال نرفته ایم

اسیدها ، بازها و راه های شناسایی آنها
نویسنده : رضا ضیایی - ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢۱

اسیدها و بازها دو دسته ی معروف از مواد شیمیایی را تشکیل می دهند که در کنار مواد خنثی خود نمایی می کنند ،  اسید ها معمولا ترش مزه اند و در ابتدای فرمول شیمیایی آنها  یک یا دو اتم ( )  وجود دارد و با فلزها و بازها واکنش می دهند .

مثال : اسید سولفوریک H2SO4  ، اسید کلریدریک HCl ، اسید نیتریک HNO3 

بازها نیز مزه ای تلخ دارند و در انتهای فرمول شیمیایی آنها یک یا چند گروه هیدروکسید ( OH ) وجود دارد ، آغشته شدن پوست دست به این مواد حالتی صابون مانند به وجود می آورد .

مثال : سدیم هیدروکسید NaOH ، پتاسیم هیدروکسید KOH ، کلسیم هیدروکسید    Ca(OH)2

از اسید های خوراکی می توان سرکه ، آبلیمو ، افشره پرتقال و افشره گوجه فرنگی و حتی نوشابه های گازدار و یا آب باران را نام برد . و  از بازهای آشنا می توان صابون ، جوش شیرین ، آب دریا ، گردبازکننده لوله های فاضلاب ، پاک کننده ها و مایع سفید کننده را نام برد حتی مایع درون پوست پرتقال نیز یک باز به شمار می آید .

                                                                                                                برای مشاهده راه های شناسایی اسید ها و بازها به ادامه مطلب بروید 

  تصاویر زیباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نویسان،آپلودعکس، کد موسیقی، روزگذر دات کام http://roozgozar.com


برای شناسایی اسید ها و بازها روشهای متفاوتی وجود دارد :

روش اول : برخی از بازها و اسید های خوراکی را با توجه به مزه آنها می توان از هم تشخیص داد.

روش دوم : استفاده از شناساگر ( معرف ) ها ، شناساگرها مواد طبیعی یا شیمایی هستند که با تغییر رنگ خود در محیط اسیدی و در محیط بازی این دو دسته از مواد را از یکدیگر متمایز می سازنند.

شناساگر های طبیعی : در گذشته از عصاره گل یا  میوه گیاهان برای شناسایی اسید ها و بازها از یکدیگر استفاده می کردند.مثلا از عصاره کلم سرخ ، گلبرگ های گل بنفشه ، گلبرگ های گل سرخ  ، که آنها را روی یک قطعه ای از یک کاغذ کشیده تا قرار گیرد  و با پاشیدن مقداری از اسید یا باز تغییر رنگ ایجاد می شد که این عامل شناسایی مواد از یکدیگر بود.

           

                          

شناساگرهای شیمیایی : ازشناساگرهای شیمایی می توان لیتموس ( تورنسل ) ، فنول فتالئین و متیل اورانژ( متیل نارنجی ) را نام  برد . جدول زیر تغییر رنگ این سه شناساگر را در محیط اسیدی و بازی نشان می دهد .

 

 

روش سوم : استفاده از عامل PH ( پی اچ). PH مقیاسی است که در دمای اتاق گستره ای از صفر تا 14 را در بر می گیرد با این عامل هم اسید ی یا بازی بودن محلول ها و هم میزان اسیدی یا بازی بودن را می توانیم مشخص کنیم.  PH در واقع منفی لگاریتم غلظت یون هیدرونیوم است که توسط دانشمندی به نام سورن پیتر لاریتس سورن سن  زیست شیمی دان دانمارکی نهاده شد .

                  

 آب خالص ومحلول ها خنثی مانند آب نمک ،آب قند دارای PH برابر 7 اند و محلول های اسیدی PH کمتر از 7 و محلول های بازی PH بیشتر از 7 را دارند. در اسیدها هرچه مقدار PH کمتر باشد قدرت اسیدی بیشتر و در بازها هر چه PH بیشتر باشد قدرت بازی بیشتر است.

                        

  تصاویر زیباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نویسان،آپلودعکس، کد موسیقی، روزگذر دات کام http://roozgozar.com


comment نظرات ()